Spotkanie specjalne 19 maja 2015

spotkanie_20150519

EMOCJE górę wzięły i… LAPIDARNIE rzecz ujmując podsumowanie na usta ciśnie się jedno – było WYJĄTKOWO! 🙂

Lena – DZIĘKUJEMY za przyjęcie zaproszenia, obecność, wystąpienie i mini-warsztat.
Krzysztof – cieszymy się z Twojego towarzystwa.
MIŁO BYŁO WAS GOŚCIĆ!

Jakub – uwielbiamy Cię na scenie, oczywistością jest, że chcemy więcej, częściej, bo mocniej… da się? Ach – ten energetyczny przekaz mocy na koniec spotkania dla naszego ochotnika Michała, który poprowadzi kolejne – BRAWA dla Was!

Ola – Twoja esencjonalna ocena zawsze robi na nas wrażenie!

Maciej – trudno uwierzyć, że mowa ciała to dla Ciebie nowość i dopiero poznajesz jej arkana. Bystrość oka, mnogość przykładów – bardzo wartościowe podsumowanie. Polecamy się!

Lider Liderów – Michał, coś nam się wydaje, że się nie spodziewałeś – tak to jednak bywa, że się wygrywa, gdy aktywnym się jest ze spotkania na spotkanie – GRATULACJE!

Prezentacje Zarządu – Justyna, Ania, Leszek i Zbyszek – Oni powiedzieli i… pokazali to co przygotowali – są gotowi do wsparcia swoją wiedzą oraz doświadczeniem – WYBORY już 26.05.2015 – Komitet kandydatury nadal zbiera, a za tydzień liczy się frekwencja!

W grupie moc i siła jest ogromna – ZAPRASZAMY – przyjdźcie, głos oddajcie – a potem… świętujcie razem z nami! 🙂

Anna Piotrowska

***

NOTATKA

Drodzy,

o tym jakie emocje wywołują opowiadane na scenie historie, które elementy mowy decydują o przekazie emocjonalnym oraz co i dlaczego pamiętamy… to wszystko pojawiło się podczas wystąpienia zaprzyjaźnionej Toastmasterki z Bydgoszczy – Leny Wachowiak. 🙂 (https://www.facebook.com/events/1406914369632134/)

Emocji doświadczyliśmy na pewno, a to, że zwracamy na nie uwagę w przemówieniach już wiemy; w życiu odgrywają istotną rolę, ale dlaczego tak trudno wyrazić je na scenie?

Zachęcamy do ćwiczeń, dzięki którym możemy to sobie ułatwić.

Powodzenia!

Elementy wystąpień,które stanowią najsilniejsze nośniki emocji:

– mimika – twarzą steruje ponad 200 mięśni, używaj ich, a staniesz się bardziej wyrazisty.
– intonacja (potęga głosu) – głośniej, ciszej, szybciej, wolniej, ale również – szept, krzyk – przykuj uwagę.
– mowa ciała – gestykulacja, poruszanie się po scenie, moc przerysowania, a efekt komiczny.
– kontrast – np. trwoga obok komizmu – przeplatanie emocji pozwala utrzymać zainteresowanie odbiorcy, zbyt długi balans na jednej emocji powoduje znużenie i rozproszenie uwagi.
– kontakt wzrokowy – pozwól publiczności poczuć rangę jej obecności.
– słowa kluczowe – mocniej, głośniej, wyodrębnione, powtórzone, podkreślone -łatwiej zapadają w pamięć.
– uwierz w to, co przedstawiasz, bo przecież w opowiadanej historii wcielasz się w postać, porzucasz swoją tożsamość na rzecz odgrywanej roli – tylko wtedy publiczność zyska wrażenie Twojej autentyczności. Jeśli jesteś narratorem -zanurz się w opowiadaną historię jak we własną rzeczywistość.
– struktura – mocny, wyrazisty lub intrygujący wstęp, klarowne rozwinięcie,zakończenie – czyli to, co ludzie mają zapamiętać, przesłanie.
– kpina, sarkazm, ironia – czyli metody na nieoczywisty, zakamuflowany komizm.Nie zawsze śmiech publiczności świadczy o wartości przemówienia. Ludzie zapamiętają również to, co wywołuje ich subtelny uśmiech.
– nawiązuj do tego, co znane i bliskie publiczności, zawsze miej na uwadze do kogo mówisz, bo nie zawsze to, co śmieszy Ciebie, rozbawi Twoją widownię.
– zaskocz – zmiana nastroju, tempa, głosu, przyspieszenie, pauza, krótka dygresja, nawiązanie do znanego elementu – sprzyja podtrzymaniu uwagi na Twojej mowie, przywraca uwagę tych, którzy przestali Cię słuchać.

Ćwiczenia:

1.Pokaż emocję.
Za pomocą mimiki, gestykulacji, mowy ciała pokaż – strach, zakłopotanie, wzburzenie,gniew, zdziwienie, itd.

2. Czytanie emocjonalne.
Przeczytaj fragment tekstu z określoną emocją. Dobrze, jeśli treść tekstu nie odpowiada wartości emocjonalnej, co wzmaga efekt komiczny.
(Celem ćwiczenia jest trening wyrażania konkretnej emocji, uczy precyzji i uwalnia od ograniczeń. Niektóre emocje mogą być wyrażane podobnie, przez co narażają na błędy interpretacyjne.)

3. Odegraj treść przemówienia używając tylko mimiki i gestykulacji – bez słów.

4. Rozluźnij ciało, czyli usuń spięcie (skutek stresu) – popracuj nad tymi partiami mięśni,w których czujesz usztywnienie. Kontrola nad własnym ciałem pozwala lepiej wyrazić emocje poprzez gest i poruszanie się na scenie.
(Kluczem do przekazania emocji jest ich uwolnienie. Jeśli pozwolisz sobie napełnię wyrazu, poczujesz się swobodnie i dotrzesz do widowni, staniesz się bardziej naturalny i wiarygodny.)

5. Dobierz gesty, intonację, mimikę i emocje do gotowego przemówienia. Zastanów się jaki efekt chcesz wywołać i zgodnie z tym założeniem dobieraj środki przekazu.Elementy humoru i dowcipu sprawdzają się w każdym wystąpieniu, ale nadmiar może zniweczyć efekt. Zanim staniesz na scenie, zaprezentuj swoja mowę osobom o zróżnicowanym poczuciu humoru. Sprawdź reakcje.