Spotkanie specjalne 24 lutego 2015

spotkanie_20150224

…raz w miesiącu Gość Specjalny – tym razem o mowie ciała opowiadała Sylwia Rudnik (nowa rola funkcyjna na dobre wpisała się w agendę, a każdy warsztat rozwija) – DZIĘKUJEMY 🙂

co więcej?
– ludzi nam potrzeba… do życia – o tym przekonał nas Adam (tak, to kolejny Gość z zaprzyjaźnionego klubu na spotkaniu – projekt 10 z podręcznika mówcy w pełni zasłużenie zaliczony – BRAWO)
– Gorące Pytania – tydzień po tygodniu, tym razem w innej konkurencji, ale znów Ona – Irmina = WYGRANA
– nowy klubowicz na scenie pojawił się nie tylko z uwagi na dyplom / pierwsze mini wystąpienie z dźwięcznym trójkątem oraz wrażliwym uchem za Michałem – GRATULUJEMY
+
– w związku z potrzebą ujednolicenia i aktualizacji zapisów oraz wprowadzenia drobnych korekt w treści, przegłosowane zostały zmiany w REGULAMINIE klubu
+
– przypominamy o wydarzeniach na MARZEC:
10.03 – KONKURS MÓW I OCEN
https://www.facebook.com/events/665230756935697
17.03 – DZIEŃ OTWARTY
link do wydarzenia niebawem
21.03 – IMPREZA
https://www.facebook.com/events/1051377881546003

UWAGA – jeśli chcecie nam pomóc w przygotowaniach – to czekamy na zgłoszenia, w treści każdego z nich wskazane są osoby odpowiedzialne za projekt, Wy też możecie zrealizować jeden – nr 6 – z podręcznika lidera – ZAPRASZAMY

Anna Piotrowska

***

NOTATKA

Drodzy,

słów kilka o tym, jak zbudować wizerunek osoby przyjaznej i pewnej siebie, czyli pierwszy kontakt mówcy z publicznością, nie tylko na scenie, o czym opowiedziała nam Sylwia Rudnik. (https://www.facebook.com/events/761360067265590) 🙂

Komunikat słowny, można wzmocnić mową ciała, ale można mu też nią zaszkodzić, gdy będzie ona nieodpowiednia. Dlatego skuteczny mówca winien mieć kontrolę nad:
1 – twarzą – kontaktem wzrokowym i mimiką
2 – gestami
3 – postawą i wszystkim co wiąże się z wizerunkiem (np. odpowiednim do sytuacji strojem)

1 – TWARZ – KONTAKT WZROKOWY I MIMIKA

Publiczność lubi mówców obecnych, więc spojrzenie prosto w oczy ma moc. Znajdźmy punkty charakterystyczne na widowni – np. bazując na trójkącie można zbudować sobie tzw. obserwatorium. Efekt? Patrząc na trzy wybrane osoby, ich„sąsiedzi” odniosą wrażenie, że to na nich właśnie spoglądamy.
Uśmiechajmy się – to czyni cuda – nie tylko pomaga przełamać lody i zjednać sobie otoczenie, ale daje nam szansę po prostu poczuć się lepiej i pewniej. Drobiazg,a mury kruszy.

2 – GESTY

Gesty podkreślają słowa i nadają im siłę wyrazu, są dodatkowym kanałem komunikacji i ułatwiają zapamiętanie przekazu, bo tworzą obraz oraz pozwalają na wyrażenie emocji. To one czynią mówcę wyjątkowym i pozwalają publiczności poznać jego prawdziwe ja. Pamiętajmy jednak, że muszą być spójne z wypowiadaną treścią.

CZTERY rodzaje gestów, które można wprowadzić do wystąpienia:
– opisowe -dają przejrzystość słowom, np. rozmiar, kształt, miejsce
– empatyzujące – wyrażają emocje i nastawienie do prezentowanego tematu, np.zaciśnięta pięść
– sugestywne – pomagają wyrazić uczucia, np. wzniesione ramiona
– angażujące – podpowiadają publiczności jak może się zachować – np. klaskanie

3 – POSTAWA

Stoimy prosto, ale nie sztywno.Publiczność najlepiej odbiera mówcę o wyprostowanej i jednocześnie zrelaksowanej postawie ciała. Jak jest poprawnie? Otóż zwróćmy uwagę na to, by stać w lekkim rozkroku- na szerokość bioder.
Wykluczmy lub ograniczmy chodzenie jeśli nie jest ono uzasadnione – czasem mniej znaczy więcej.
Stabilna postawa i uzasadniony ruch podczas prezentacji to czytelny przekaz skierowany do słuchaczy – jestem pewien tego co mówię.

PRAKTYKA CZYNI MISTRZEM, więc im więcej ćwiczymy tym szybciej stanie się dla nas jasne jakich gestów użyć żeby podkreślić treść i ze sceny zejść niepokonanym… przez strach, który jak każdy z nas wie tylko wielkie oczy ma.

Powodzenia!